Göçük düzeltme nedir

Göçük düzeltme nedir

mugla göçük düzeltme

Boyasız göçük düzeltme muğla işlemi, dolu ve park  hasarı sonucunda boyanın zarar görmediği kaportada oluşan ezilmeye uygulanan bir onarım yöntemidir. bu yöntem son birkaç yılda ek ekipmanların kullanılması sayesinde araçların kaportasında oluşan pek çok hasarların orijinal boyasına zarar vermeden onarılmasını mümkün hale getirmiştir.

dolu vb. ezilme hasarı sonucu boyasız göçük düzeltmede uygulanan yöntemleri en çok bilinen üç farklı uygulama ile kısaca anlatmaya çalışacağız.

1- :Şiş kullanarak Düzeltme Yöntemi

Bu uygulamada aracın ezilen kaportasının arkasına girebilen bazı çubuk aparatlar kullanılır ve bu aletlerle kaportadaki göçüğe masaj yapar gibi arkadan dışarıya doğru ittirilerek düzeltilir. Şayet düzeltme sonrası kaportanın dış yüzeyinde pürüzler oluşmuş ise plastik bir kalem ile çekiçlenerek bu pürüzler ortadan kaldırılır ve son olarak yüzeye pasta uygulanarak düzeltilen yüzey temizlenir.

Bu yöntemi uygulayabilmek için aracın hasarlı olan kaportanın arkasında bulunan döşeme ve iç trim malzemelerini sökmek gerekebilir.

2- Vakum yöntemi ile çektirerek düzeltme:

Göçüğün olduğu kaportanın arkasına ulaşma imkanı olmayan durumlarda göçükleri düzeltmek için vakum yöntemi kullanılır. Bu yöntemde ise göçüğün şekil ve büyüklüğüne göre seçilen yapıştırma aparatı silikonlanarak göçük olan alana yapıştırılır ve yapışan aparat özel bir pense yardımı ile önce birkaç defa esnetilir ve sonrasında istenen düzeltme yapılana kadar çektirilerek göçük düzeltilir. Bu yöntemde de gerekli görüldüğü taktirde dış yüzeyinde oluşacak pürüzler için plastik bir kalem ile çekiçlenerek düzeltilip pasta yardımı ile temizlenebilir.>Bu uygulamada hasarın yeri ve boyutuna göre hasarlı olan kaportanın arkasında bulunan döşeme ve trim malzemelerini genel olarak sökmeden de yapılabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir